Spółka Orlenu finalizuje trzy pierwsze inwestycje bezpośrednie w spółki technologiczne

orlen venture capital

Dzięki VC wcześniej zauważamy trendy w sektorze, widzimy, jakie technologie są opracowywane na całym świecie i które z nich zyskują przewagę nad pozostałymi, również w zakresie pozyskiwanego finansowania. Widzimy trendy w zakresie tego, jak zmieniają się baterie, jakie usługi są przygotowywane, ale sprawdzamy też czy elektromobilność może być wciąż uznawana za wiodącą technologię w obszarze niskoemisyjnej motoryzacji. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy krok przed innymi, bo im więcej potencjalnych ścieżek zidentyfikujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że obierzemy właściwy kierunek.

Co Grupa zyskuje na posiadaniu Orlen VC?

Przypomniała jednocześnie, iż już wcześniej Orlen VC, w ramach tzw. Inwestycji pośrednich, inwestując 10 mln euro, został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, lidera w prowadzeniu inwestycji VC w obszarze innowacyjnych technologii. Prezes Orlen VC przyznała, iż spółka ta finalizuje trzy pierwsze inwestycje bezpośrednie. – Wszystkie trzy podmioty będą z różnych obszarów inwestycyjnych. Pierwszy to obszar katalizy, strategiczny obecnie dla PKN Orlen.

Druga spółka, która będzie w najbliższym czasie naszą spółką portfelową, to podmiot z sektora cyberbezpieczeństwo. Trzecia spółka będzie z branży robotyki przemysłowej – wyjaśniła Pieniążek. Orlen Venture Capital (Orlen VC), powołany przez PKN Orlen do inwestowania w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania, finalizuje trzy pierwsze inwestycje bezpośrednie. Obejmować one będą obszary katalizy w chemii, cyberbezpieczeństwa i robotyki przemysłowej. Na etapie budowania strategii funduszu zastanawialiśmy się, gdzie lokować środki, biorąc pod uwagę postawione przed nami cele i to, co chcemy osiągnąć. Naturalnym kierunkiem była wtedy Polska i Europa.

orlen venture capital

Dla porównania w USA silna współpraca nauki i biznesu trwa już ponad pół wieku. Jeżeli zaś chodzi o nasz młody rynek VC to z pewnością nadrabiamy elastycznością i umiejętnością dopasowania się do zmiennych rynkowych. W wielu przypadkach właśnie ta elastyczność przekłada się na przewagi konkurencyjne i przynosi sukces. Przede wszystkim trzeba być Blog o handlu forex, wiadomościach i społeczeństwie na miejscu, inaczej nie ma tam czego szukać. Założenie, że wchodzimy do Izraela poprzez fundusz, było działaniem strategicznym. Już dziś widzimy, jak wzmocniliśmy możliwość budowania networkingu globalnego.

orlen venture capital

Podpisywanie umów w drugim półroczu jest najczęściej zwieńczeniem pracy wykonanej w pierwszym. To, co działo się na przełomie roku na rynku publicznym i prywatnym, ostudziło nieco atmosferę wokół rynku VC, więc wiele dobrych startupów nie szukało zewnętrznych rund finansowania, ale skupiało się na tych wewnętrznych. Dziś widoczne są dwa silne trendy, które wciąż się bronią – to sztuczna inteligencja i clean-tech. Założenie to dotyczy wszystkich dużych spółek, zatrudniających powyżej 250 pracowników. Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wyjaśnił nam to Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC. Podczas Open Innovation Day zaprezentowano też profil działalności Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku, które zostało otwarte w maju 2021 roku.

Jak podkreślono, to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie Środkowo-Wschodniej. Placówka, działająca w ramach Grupy Orlen, w założeniu ma prowadzić własne projekty badawczo-rozwojowe oraz współpracować z partnerami zewnętrznymi. Halę Pilotaży i Odwzorowań, gdzie powstają instalacje pilotażowe do optymalizacji procesów rafineryjno-petrochemicznych, a także laboratorium analityczne m.in. Plany dotyczące działalności Orlen VC przedstawiła w czwartek prezes tej spółki Anna Pieniążek podczas Open Innovation Day, zorganizowanego przez PKN Orlen i transmitowanego w internecie. Jak podkreśliła, Orlen VC „jest trzecim ogniwem ekosystemu w innowacjach” Grupy Orlen, które tworzą także Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku oraz Program Orlen Skylight Accelerator. — Często mamy takie przekonanie, że skoro do dzisiaj wszystko działało tak jak należy i wszystko się sprawdzało w starym modelu, to po co wkładać dodatkowy wysiłek, żeby coś zmienić?

  1. Wydaje mi się, że większą skutecznością cieszyłyby się programy edukujące w tym zakresie — powiedział.
  2. Obecnie w procesie mamy trzy, względem których przeprowadzamy analizy due diligence.
  3. Zwróciła jednocześnie uwagę, że budowanie koncernu multienergetycznego, poprzez przejęcie Grupy Energa, a także planowane przejęcie przez PKN Orlen Grupy Lotos i połączenie z PGNiG, umożliwi m.in.
  4. W czasie debaty o innowacyjności, w tym roli startupów, która była częścią Open Innovation Day, Panasiuk zaznaczyła, iż Grupa Orlen „rozumie rozwój technologiczny również jako współpracę z dużymi partnerami technologicznymi”.
  5. W każdej chwili możesz zmienić swój wybór w ustawieniach.

Dyrektorzy działający w ramach venture capital i private equity

Przez następne 5 lat przeznaczymy OEM w chmurze stara się ułatwić życie mniejszym menedżerom funduszu 100 milionów euro na inwestycje. W trakcie prezentacji Open Innovation Day poinformowano o dotychczasowych rezultatach uruchomionego w lipcu 2021 roku Programu Orlen Skylight Accelerator. Jak podano, w ramach 4 z 11 rund akceleracyjnych, zaplanowanych do 2023 roku, przedstawiono dotąd 70 wyzwań technologicznych i biznesowych.

Investinor

Naszą pracę będzie można jednak ocenić po efektach końcowych, czyli na etapie wyjścia z inwestycji. — Naturalne dążenie do parytetu jest na pewno bardzo pomocne. Widzimy to po spółkach, widzimy to też w startupach, które w które inwestujemy. Tam, gdzie są zdywersyfikowane zespoły, zarówno pod względem płci, ale również geografii i wieku, to te spółki są lepiej przygotowane na różnego rodzaju wyzwania, z którymi mają się mierzyć — powiedział. Dziś młodzi ludzie nie są już zainteresowani pracą w korporacji w sektorze energetyki.

ORLEN VC rozpoczął działalność operacyjną pod koniec 2021 roku i jest częścią GK ORLEN. To fundusz korporacyjny Venture Capital, a jego celem strategicznym jest pozyskiwanie dostępu do nowych rozwiązań i technologii oraz wdrażanie ich w działalności podstawowej i biznesach pokrewnych. ORLEN VC wspiera spółki technologiczne będące na początkowym etapie rozwoju oraz wczesnej fazie ekspansji, (z wyłączeniem fazy pre-seed oraz seed).

Wydaje mi się, że większą skutecznością cieszyłyby się programy edukujące w tym zakresie — powiedział. Większym wyzwaniem jest dzisiaj wspieranie dążenia do tej różnorodności, niż spełnianie tego wymogu. Sztuczne spełnienie wymogu będzie de facto trochę stygmatyzować te osoby, które już tam dzisiaj są — ocenił. Marek Garniewski podkreśla, że ORLEN VC tworzy dynamiczny i zróżnicowany zespół. Połowa pochodzi z PKN ORLEN, a połowa dołączyła do funduszu z rynku finansowego.

Oczywiście zdarzają się wyjątki i mamy taki przykład u siebie. Jakiś czas temu zgłosił się do nas startup, w który pierwotnie nie zainwestowaliśmy. W tamtym czasie spółka nie była wystarczająco rozwinięta, po czasie wróciła z dopracowanymi pomysłami i warunki były już zupełnie inne.

To są naprawdę duże pieniądze – podkreśliła Patrycja Panasiuk, zastępca dyrektora wykonawczego ds. Strategii i innowacji oraz relacji inwestorskich w PKN Orlen. W wielu obszarach polska myśl technologiczna jest naprawdę dojrzała. Przykładem niech będzie tu Open AI i kluczowy wkład polskiego zespołu IT w rozwój produktu. Mamy silne kompetencje, problem pojawia się jednak na etapie komercjalizacji wiedzy akademickiej.

Zaloguj się, aby zobaczyć, kogo już znasz w ORLEN VC

Jak zaznaczyła prezes Orlen VC, spółka ta jest obecnie skoncentrowana na podmiotach, w których zamierza przejmować mniejszościowe pakiety we wczesnych fazach rozwoju. Wyjaśniła, iż chodzi o podmioty, które w założeniu będą tworzyły innowacyjne technologie dla Grupy Orlen. – Spółki te będziemy chcieli zaimplementowywać w ramach naszych obszarów strategicznych Grupy Orlen – dodała Pieniążek. Polska jest nam bardzo bliska i aktywnie analizujemy pomysły lokalnych firm, ale nie chcemy się ograniczać wyłącznie do naszego podwórka.

Wiele dużych podmiotów, nawet jeśli o tym głośno nie mówi, posiada tam swoje centra badawcze, a liczne izraelskie pomysły są następnie skalowane i rozwijane w USA. Izrael to dobrze naoliwiona maszyna i bycie częścią tego ekosystemu jest dużą wartością. To przede wszystkim możliwość uczenia się od najlepszych oraz nowe perspektywy rozwoju, docelowo na przykład na rynku amerykańskim. W czasie debaty o innowacyjności, w Dollar wzmacnia pozycję przed wydajnością Powella tym roli startupów, która była częścią Open Innovation Day, Panasiuk zaznaczyła, iż Grupa Orlen „rozumie rozwój technologiczny również jako współpracę z dużymi partnerami technologicznymi”. Zwróciła jednocześnie uwagę, że budowanie koncernu multienergetycznego, poprzez przejęcie Grupy Energa, a także planowane przejęcie przez PKN Orlen Grupy Lotos i połączenie z PGNiG, umożliwi m.in. Tworzenie hubów bądź centrów technologicznych, które będą odgrywały istotną rolę w rozwoju całej polskiej gospodarki.

Deixe um comentário

O seu endereço de email não será publicado. Campos obrigatórios marcados com *